Z biegiem czasu wszystko pracuje coraz mniej wydajnie. Nasz mózg również. To naturalna kolej rzeczy, którą mimo wszystko, w pewien sposób można opóźnić.             To zależy od naszych chęci, samodyscypliny i świadomości. Umysł człowieka należy nieustannie trenować. W każdym wieku ćwiczenia umysłowe wywierają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Odpowiednia stymulacja oraz życie w urozmaiconym środowisku wpływa pozytywnie na pracę mózgu u każdego człowieka, niezależnie od jego wieku.

Starzenie się to naturalny proces każdego organizmu. Z naszym mózgiem dzieje się tak samo. W wyniku tego procesu zdolność przetwarzania i zapamiętywania nowych informacji słabnie. Obniżają się także funkcje poznawcze i spada sprawność intelektualna. Szare komórki zaczynają pracować na coraz niższych obrotach, a myślenie staje się wolniejsze. Tak jak praca wszystkich organów tak i praca mózgu znacznie się spowalnia. Pogarszająca się wraz z wiekiem sprawność umysłowa jest sytuacją nieuniknioną.

Słabnąca pamięć nie świadczy jednak o wieku, lecz o rozleniwieniu i braku odpowiednich ćwiczeń. Najszybciej ulega spowolnieniu pamięć krótkotrwała, która odpowiada za zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy. Stare wspomnienia z przeszłości mocno tkwią w umyśle, a codzienne obowiązki i zdarzenia umykają z głowy.                      Nie możemy całkowicie temu zapobiec, ale jesteśmy w stanie znacznie spowolnić ten proces. Świadome używanie mózgu może wywołać wiele pozytywnych zmian.           U osób starszych na pewno jest to związane z dłuższym czasem reakcji, ale zmiany prędzej czy później się pojawią. Nasze komórki mózgowe, pozbawione połączeń stopniowo, samoistnie kurczą się, czego powodem jest ograniczenie ich funkcji. Zadbajmy o to, by nie dopuścić do ich biernego zamierania. Wszystko zależy od naszych chęci, samozaparcia i pozytywnego nastawienia.

Zdrowy umysł to zdrowa pamięć, dlatego też warto podjąć działania poprawiające jej funkcjonowanie. Brak ćwiczeń pamięci, może spowodować opłakane skutki takie jak narastające zapominanie, wolniejsze kojarzenie informacji i problemy z koncentracją, a w poważniejszych przypadkach choroby takie jak Alzheimer czy demencja starcza. Należy wciąż poprawiać swoją pamięć, zdolność twórczą oraz szybkość myślenia. Trening pamięci dla seniorów powinien opierać się przede wszystkim              na regularności i różnorodności. Na pewno wymaga sporo czasu i systematyczności, ale wart jest tego wysiłku! Zaletą treningu pamięci jest jego zróżnicowany charakter. Tutaj nie ma ostrych wytycznych, a wręcz przeciwnie. Chodzi tylko o to by wciąż robić nowe rzeczy. Każdy może dopasować trening do swoich potrzeb i zainteresowań. Podeszły wiek to czas, w którym trzeba odpoczywać, dlatego też powinno się robić to co się lubi i co sprawia przyjemność.

Informacje zaczerpnięte ze strony: http://bonavita.pl/cwiczenia-umyslu-czyli-trening-pamieci-dla-seniorow .

Ćwiczenia gimnastyki mózgu usprawniają pamięć krótko i długotrwałą, koncentrację i zdolność skupienia uwagi, wspomagają koordynację wzrokowo – ruchową, proces myślenia: umiejętność formułowania myśli, abstrakcyjne myślenie; umiejętność adekwatnego komunikowania się ze sobą i otoczeniem, pełniejsze rozumienie sytuacji społecznych i rozwiązywanie problemów, rozwinięcie potencjalnych możliwości zablokowanych w ciele, przywracają zablokowane na skutek stresu nowe połączenia nerwowe, poprawia sprawność umysłową

Organizujemy następujące zajęcia:
– szachy i warcaby (również dla początkujących)
– klub gier karcianych
– klub gier planszowych
– klub scrabble, krzyżówek i gier w układanie wyrazów
– warsztaty Gimnastyka Mózgu Dennisona
– warsztaty poprawiające pamięć

Fundacja Aktywizacji Seniorów Teraz - FAST 2018